Kmenové buňky jsou vzácnou složkou naší krve. Tzv. hematopoetické kmenové buňky jsou zárodečným zdrojem červených a bílých krvinek. Červené krvinky distribuují kyslík, bílé jsou základem našeho imunitního systému. Hematopoetické kmenové buňky tak zajišťují životně důležité funkce, bez kterých není život možný.
S přibývajícím věkem těchto zárodečných buněk ubývá. Zároveň jsou poškozovány nemocemi, životním stylem, znečištěným životním prostředím nebo dokonce léčbou.
Náš projekt umožňuje preventivní odběr a včasné uložení kmenových buněk v době, kdy nejsme zatíženi vysokým věkem, nemocí, léky apod. V případě potřeby jsou kmenové buňky kdykoliv k dispozici. Tímto preventivním opatřením máme možnost zrekonstruovat dle potřeby naší krvetvorbu nebo imunitu. Popřípadě lze pomocí našich mladých uložených buněk dodatečně znásobit imunitu v případě onkologických nebo závažných infekčních nemocí (např. při HIV).
Další důležitou populací zárodečných buněk v periferním řečišti jsou tzv. mezenchymální kmenové buňky, které se podílí na průběžné celoživotní regeneraci poraněných a opotřebovaných tkání. Opět s přibývajícím věkem těchto buněk ubývá, i proto naše schopnost regenerace slábne. Obecně se dá říci, že i proto stárneme.
Včasné uložení a uchovaní této skupiny buněk nám dává příležitost průběžně doplňovat a posilovat náš regenerační potenciál.
Zdrojem zmíněných kmenových buněk je kostní dřeň, odkud jsou dle fyziologické potřeby organismu během života průběžně vyplavovány. Největší koncentrace kmenových buněk v krvi je po narození, s přibývajícím věkem jejich množství v těle ubývá.
Díky moderním technologiím je v současné době možné zachytit i malé množství kmenových buněk přímo v periferním řečišti, tzn. již není nutná operace pro odběr z kostní dřeně.
K odběru kmenových buněk používá MCP nejmodernější přístroj pro separaci na světě (Spectra Optia). Technologie společnosti Terumo BCT zaručuje vysokou efektivitu sběru buněk. Odběr probíhá ambulantně a zabere přibližně 2-3 hodiny. Buňky jsou po odběru okamžitě zpracovány a dlouhodobě bezpečně uloženy. Odběr lze samozřejmě dle individuální potřeby opakovat.
Pokud máte zájem o odběr kmenových buněk z periferní krve a následné uložení, můžete nás kontaktovat telefonicky (800 444 442), e-mailem (info@mc-praha.cz) nebo prostřednictvím webového rozhraní. Rádi Vám zodpovíme všechny dotazy.
Každý klient je před samotným odběrem kmenových buněk podrobně a pečlivě vyšetřen. Tím je zajištěna zdravotní způsobilost k odběru a maximální kvalita odebíraných buněk.
Po předložení výpisu z osobní zdravotní dokumentace je pacient vyšetřen naším lékařem.
Vyšetření zahrnuje lékařskou anamnézu, fyzikální vyšetření, EKG, laboratorní testy a další podrobná vyšetření odebrané krve ještě před jejím uložením.
Důraz je kladen na rizika nákaz (např. žloutenky), imunohematologická onemocnění, onkologii a vrozené vady.
Před vlastním odběrem kmenových buněk je vyhodnocen aktuální zdravotní stav pacienta a provedeno podrobné lékařské vyšetření. Probíhají standardní fyzikální vyšetření, jsou zajištěny odběry krve (krevní obraz, jaterní testy, srážlivost atd.).
Odběr kmenových buněk lze provést dvěma způsoby. Prvním z nich je odběr s předchozí stimulací k vyplavení krvetvorných kmenových buněk z kostní dřeně do krevního řečiště (tzv. mobilizace). Mobilizace je prováděna podáním látky Neupogen®. Tento přípravek je podáván podkožně po dobu 4 dní před odběrem a v den odběru periferní krve. Po celou dobu mobilizace je pečlivě monitorován zdravotní stav klienta a na celý proces mobilizace krvetvorných kmenových buněk dohlíží lékař MCP. Zdravotní stav klienta je sledován i po odběru periferní krve.
Druhým způsobem je odběr kmenových buněk z periferní krve bez předchozí mobilizace. Za určitých podmínek se u některých osob může v periferní krvi vyskytovat vyšší množství krvetvorných kmenových buněk, než u jiných osob. V tomto případě není nutné před odběrem periferní krve aplikovat přípravek Neupogen®. Zda je možné odebrat periferní krev pro uložení kmenových buněk bez předchozí mobilizace, posuzuje lékař MCP.
Odběr periferní krve a separace kmenových buněk se provádí na separačních přístrojích Spectra Optia, které jsou v současnosti nejlepším technologickým zařízením pro separaci – aferézu. Samotný odběr je bezbolestný, provádí se ambulantně a může se dle potřeby opakovat.
Aferéza je metoda sloužící k oddělení/separaci požadovaných buněk. Doba odběru závisí na ordinovaném / potřebném množství kmenových buněk, zpravidla trvá 2-3 hodiny.
Více se o separátorech Spectra Optia můžete dočíst na stránkách výrobce Terumo BCT.
Zpracování separovaných buněk probíhá v laboratořích MCP za přísných aseptických podmínek. Tzv. čisté prostory zaručují nejvyšší možný standard prostředí bez mikrobiálních a prachových částic, které by mohly vzorek kontaminovat.
Prostory laboratoře MCP s vyšší třídou čistoty zajišťují kontinuální sterilitu pracovního prostředí a zabezpečují tak biologickou čistotu a nezávadnost zpracovávaného biologického materiálu.
Prostory vyhovují požadavkům definovaným v Pokynech pro správnou výrobní praxi (VYR-32 zveřejněné SÚKL).
Správně provedené zamrazení kmenových buněk a jejich bezpečné uložení je pro jejich budoucí léčebné použití kritické. Proto pro používáme robotickou linku BioArchive® a přístroj CryoPlus2, které provedou řízené zamrazení, monitorují a korigují konstantní teplotu a zajišťují individuální zabezpečení každého vzorku.
BioArchive® System je unikátní robotický systém k uchovávání hluboko zmrazených kmenových buněk.
Medicínské centrum Praha s.r.o.
Mezi Vodami 205/29
143 00 Praha 4
IČ: 25032119, DIČ: CZ25032119
č. b. ú.: 1966496379/0800
Tel.: +420 270 003 562 / 564
Fax: +420 225 152 036
info@kmenovky.cz
Recepce
Tel.: +420 270 003 562 / 564
recepce@mc-praha.cz
recepce
+420 270 003 562
+420 270 003 564
recepce@
mc-praha.cz
office manager
+420 270 003 562
+420 270 003 542
lucie.maiwaldova@
mc-praha.cz