Zhodnocení účinnosti různých typů kmenových buněk v léčbě ARDS, zvířecí model
ARDS (acute respiratory distress syndrom) je závažné onemocnění, při kterém dochází k selhávání plicních funkcí. Provází například i těžký průběh infekce covidem. S pozitivními výsledky proběhlo již několik studií, v nichž se zvířecím i lidským pacientům s ARDS podávaly kmenové buňky. Autoři této studie se proto rozhodli zjistit, jaký typ kmenových buněk nejlépe mírní projevy této závažné nemoci.
Autoři vytvořili myší model ARDS a následně použili k léčbě různé druhy kmenových buněk. Jednalo se o mezenchymální kmenové buňky z kostní dřeně, kmenové buňky z tukové tkáně a také kmenové buňky z pupečníkové krve. Jedná se o tři typy kmenových buněk, které jsou v podobných pokusech či klinických studiích používány nejčastěji.
Výsledky ukázaly, že při léčbě ARDS je skutečně rozdíl v účinnosti jednotlivých typů kmenových buněk. Nejúčinnější byly kmenové buňky získané z pupečníkové krve. Ve skupině myší, které je dostaly, přežilo nejvíce jedinců. Došlo ke zmírnění poškození plicní tkáně, snížení zánětu, a tím také k lepšímu dýchání. Při podrobném zkoumání účinků kmenových buněk se prokázalo, že buňky z pupečníkové krve mají výraznou schopnost tlumit aktivitu některých imunitních buněk, například neutrofilů, které jsou důležitými hráči v zánětu a poškození plic.
Ze studie je patrné, že kmenové buňky mohou mírnit příznaky ARDS. Nejlepších výsledků může být dosaženo, pokud jsou k léčbě použity kmenové buňky z pupečníkové krve.
Zdroj:
https://stemcellres.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13287-024-03977-w
4.11.2024; Holmannová