Zahájení klinických studií v použití kmenových buněk k léčbě koronavirových zápalů plic
Mezenchymální kmenové buňky mají regenerační a imunomodulační potenciál. Není tedy divu, že se objevila myšlenka využít je u pacientů s těžkým průběhem Covid-19 infekce, tj. rozvine se pneumonie (zápal plic), který může končit i smrtí nakaženého. Kmenové buňky by mohly zmírnit až zastavit probíhající poškozující zánět a podpořit obnovu plic.
Již byly zaregistrovány i klinické studie, které testují účinnost kmenových buněk. Jedna je konstruována na testování přípravku NestCell®, což jsou mezenchymální kmenové buňky. Nakažení koronavirem by měli dostat 1×10^6 buněk/kg, a to 1., 3. a 7. den. Studie bude mít 2 fáze.
V první bude 6 pacientů a bude se hodnotit hlavně bezpečnost, ale také účinnost, s možností měnit dávku, aby se zjistilo, která bude mít dobrý efekt. 2. fáze bude zahrnovat 18 pacientů, kde se budou ověřovat výsledky první části studie. Počítá se s tím, že studie bude ukončena v červnu 2020. Dle všeho probíhá studie také v Číně, a to s produktem CAStem. Je pravděpodobné, že se objeví více studií, čím více výsledků, tím lépe. Pokud studie dopadnou dobře, mohla by se léčba kmenovými buňkami dostat do klinické praxe a pomoci tak zachránit mnoho pacientů. 30.3.2020