Výsledek léčby perianálních píštělí u Crohnovy nemoci po třech letech od aplikace vlastních, z tukové tkáně získaných buněk
Perianální píštěle jsou velmi obtěžující komplikací Crohnovy nemoci. Jedná se o kanálkovité propojení střeva a jiných struktur, např. mohou vyústit do oblasti řitního otvoru (i na kůži). Píštěle mnohdy odolávají jakékoli léčbě. Jednou z léčebných možností by mohla být buněčná terapie. V této studii autoři sledovali výsledek léčby stromální vaskulární buněčnou frakcí získanou z tukové tkáně (ADSVF), která obsahuje také velké množství mezenchymálních kmenových buněk. V předešlých studiích autoři zaznamenali velmi pozitivní okamžitý efekt, který trval i rok od aplikace ADSVF, a nyní je zajímalo, zda efekt léčby trvá i po třech letech.
Po třech letech od aplikace se vyhodnotily výsledky deseti pacientů. Magnetická rezonance určila aktuální rozsah problému a pacienti byli dotazováni na jejich osobní zkušenosti s léčbou. Nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky. Zajímavé bylo, že po roce došlo k remisi, tj. zlepšení či vyléčení píštělí (zmírnění zánětu, snížení množství sekretu v píštěli, uzavření píštěle) u 6 pacientů, zatímco po třech letech byl efekt léčby zachycen u 7 pacientů. Někteří pacienti odpověděli na léčbu později. U pacientů, kteří na léčbu nezareagovali, nedošlo ke zhoršení nemoci. Výsledky tedy ukazují, že léčebný efekt podání ADSVF s kmenovými buňkami je u pacientů s perianálními píštělemi, které nereagovaly na jinou léčbu, pozitivní a dlouhodobý.