Účinnost kmenových buněk v léčbě srdečně cévních komplikací
Mezenchymální kmenové buňky mají velký regenerační potenciál. Proběhlo mnoho studií na zvířatech, v nichž se prokázalo, že aplikace kmenových buněk může vést k regeneraci poškozeného srdečního svalu, např. po srdečním infarktu. Zde vám předkládáme výsledky metaanalýzy, která pracovala s daty devíti kvalitních studií, v nichž bylo dohromady 460 pacientů. Tito pacienti prodělali srdeční infarkt (výrazně poklesla funkce srdce) a byly jim transplantovány mezenchymální kmenové buňky.
Výsledky ukázaly, že díky jejich působení dochází ke zvýšení ejekční frakce levé komory (množství krve, které je schopná komora vypudit do krevního řečiště) a snížení rizika opětovné hospitalizace a srdečního selhání. Efektivita léčby závisela na dávce kmenových buněk, nejúčinnější byla dávka 107–108, a také na načasování léčby. Pokud byly kmenové buňky podány 2 až 14 dní od léčby infarktu (perkutánní koronární intervence, obnovení průtoku ucpaných cév srdce), byl efekt léčby nejlepší. Důležité také je, že léčba nebyla spojená s výraznými nežádoucími účinky.
Výsledky metaanalýzy naznačují, že infuze mezenchymálních kmenových buněk po zaléčeném srdečním infarktu může zlepšit stav pacientů.
Zdroj: 10.2174/1574888X16666210816111031