Účinnost a bezpečnost léčby retinitis pigmentosa kmenovými buňkami
Retinis pigmentosa je genetické onemocnění, při němž dochází k postupnému zhoršování stavu sítnice, k retinální dystrofii, což je spojené s nástupem slepoty. Léčba zatím neexistuje a pomoci by mohly mezenchymální kmenové buňky.
V tomto přehledovém článku s metaanalýzou autoři vyhodnocovali data několika kvalitních studií, v nichž bylo celkem 355 pacientů s retinitis pigmentosa. Tito byli léčení buď kmenovými buňkami z pupečníkové krve, nebo kmenovými buňkami z kostní dřeně. U pacientů došlo po léčbě ke krátkodobému zlepšení v parametru BCVA, tj. v kvalitě vidění v porovnání s počátečním stavem. Zlepšil se také stav sítnice. Lepších výsledků bylo v porovnání s nitrožilním podáním dosaženo v případě, že se kmenové buňky aplikovaly přímo do oka, tj. pod sítnici, nebo suprachoroidálně (mezi cévnatku a skléru oka).
U všech pacientů byly nežádoucí reakce minimální, a pokud se vyskytly, tak byly dočasné a rychle vymizely, např. bolest oka. Dlouhodobé výsledky se ve studiích lišily. U některých pacientů bylo patrné zlepšení i v průběhu dalších dvanácti měsíců, u jiných došlo opět ke zhoršování. Dlouhodobá účinnost tedy prokázána nebyla. Z výsledků vyplývá, že aplikace kmenových buněk může vést ke zlepšení zraku pacientů v krátkodobém horizontu. Je možné, že opakované podání by mělo dlouhodobý efekt.
Je tedy potřeba provést více studií, které by tuto teorii potvrdily.
Zdroje:
https://link.springer.com/article/10.1007/s10792-025-03478-6
24-3.2025; Holmannová
