Účinnost a bezpečnost kmenových buněk v léčbě imunitně vyvolané trombocytopenie
Imunitní trombocytopenie (ITP) je autoimunitní onemocnění, které je spojené s destrukcí krevních destiček. Z toho pramení mnoho zdravotních problémů, např. poruchy srážlivosti se zvýšenou krvácivostí. V léčbě se uplatňují léky snižující aktivitu imunitního systému, popř. imunoglobuliny atd. Někteří pacienti však na léčbu vůbec nereagují, tj. mají refrakterní typ ITP. V této studii se lékaři rozhodli tyto pacienty léčit pomocí podání mezenchymálních kmenových buněk v různých schématech. Většina účastníků prošla dávkově eskalační léčbou, kdy se začne nejnižší dávkou a další dávky se zvyšují. Celkově bylo ve studii 18 pacientů.
U 13 pacientů se objevily nežádoucí účinky léčby, nejčastěji se jednalo o únavu a zvýšení bilirubinu. Pouze u čtyř pacientů se objevily závažnější komplikace, např. krvácení do trávicího traktu, srdeční infarkt a těžká menstruace. Všichni pacienti však léčbu dokončili. Na léčbu pozitivně odpovědělo dohromady 44,4 % pacientů. To znamená, že se u nich zvýšil počet krevních destiček a snížilo riziko krvácení.
Výsledky tedy naznačují, že u pacientů s ITP, kteří nereagují na jiný typ léčby, je léčba kmenovými buňkami bezpečná a u velké části pacientů také účinná.
Zdroj: https://www.nature.com/articles/s41392-024-01793-5
29.4.2024; Holmannová