Tříleté výsledky léčby pacientů s těžkým covidem-19 pomocí kmenových buněk
Někteří pacienti měli velmi těžký průběh infekce SARS-CoV-2. Museli být hospitalizováni a mnohdy i napojeni na dýchací přístroje, neboť měli výrazně poškozené plíce. Existují studie, v nichž byly k léčbě takových pacientů použity kmenové buňky. Krátkodobé výsledky byly slibné, u pacientů došlo díky této léčbě k výraznějšímu zlepšení stavu než u pacientů, kteří byli léčení standardními postupy. V této studii autoři sledovali pacienty po dobu tří let, aby zjistili, jak se dále vyvíjel jejich stav. Ve studii bylo 100 pacientů, z nichž 65 bylo léčeno kmenovými buňkami (dostali tři dávky) a 35 standardní léčbou.
Po třech letech byly výsledky pacientů následující: 23 ze 49 (46,93 %) pacientů léčených kmenovými buňkami a 10 z 29 (34,48 %) pacientů léčených standardně mělo normální nález na plicích při CT snímkování. Skóre celkového zdraví bylo také vyšší u pacientů léčených kmenovými buňkami (67 vs. 50 bodů). V obou skupinách byly posuzovány shodné parametry jako plicní funkce, příznaky longcovidu, výsledky šestiminutového testu chůze a celkové skóre poškození plic. Dále se zjistilo, že léčba kmenovými buňkami nezvyšovala riziko vzniku karcinomů. K reinfekcím došlo u 53,06 % pacientů s kmenovými buňkami a u 67,86 % pacientů se standardní léčbou.
Výsledky tedy ukazují, že léčba pacientů s těžkým průběhem covidu pomocí kmenových buněk přinesla krátkodobé i dlouhodobé pozitivní výsledky a byla bezpečná.
Zdroj:
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11863646/
17.3.2025; Holmannová
