Mezenchymální kmenové buňky mohou pomoci s psoriázou
Psoriáza je chronické zánětlivé onemocnění, které nepostihuje jen kůži, ale celý organismus. Na pokožce pacientů se vytváří ložiska ekzém s červenými pupínky a olupující se kůží. U mnohých pacientů psoriáza velmi špatně reaguje na současnou léčbu. Předešlé studie prokázaly, že kmenové buňky mohou tlumit záněty, proto se autoři rozhodli vyzkoušet je také u psoriázy. Vytvořili tedy myší model této nemoci a podávali myším kmenové buňky získané z lidské pupečníkové krve, část myší léčená nebyla.
Oproti neléčeným myším s psoriázou, měly ty, které dostaly kmenové buňky, mírnější průběh. Došlo totiž ke snížení kumulace imunitních buněk, které vyvolávají zánět, v pokožce. Snížila se také tvorba substancí (cytokinů/interleukinů), které podporují vznik a udržení zánětu u psoriázy, tj. např. IL-17, IL-1beta, naopak se zvýšila hladina cytokinu IL-10, který má protizánětlivé účinky. Kmenové buňky také ovlivnily zastoupení a funkce imunitních buněk v krvi a lymfatických uzlinách, např. T lymfocytů, neutrofilů a dendritických buněk.
Studie tedy prokázala, že podání kmenových buněk získaných z lidské pupečníkové krve má pozitivní vliv na průběh psoriázy. Výrazně snižuje zánět, působí tedy léčebně.