Léčba pacientů s těžkým průběhem covid-19 kmenovými buňkami
V průběhu posledních měsíců v rámci různých studií přibývají informace o pozitivních výsledcích podání kmenových buněk pacientům s těžkým průběhem COVID-19. V nedávno publikované studii autoři popisují 11 pacientů (věk 42–66 let), kteří byli na jednotce intenzivní péče (JIP) napojení na umělou plicní ventilaci. Jejich naděje na přežití nebyla velká. Těmto pacientům byly podány 3 dávky kmenových buněk z pupečníkové krve nebo placenty.
U 7 pacientů došlo ke zlepšení po 48 až 96 hodinách, pět z nich bylo propuštěno z JIP v následujících 2 až 7 dnech. Jeden pacient, jemuž selhávaly ledviny a játra, byl propuštěn po 18 dnech. Jeden pacient zemřel na srdeční zástavu, stejně tak další 4 pacienti, u nichž nedošlo po podání kmenových buněk ke zlepšení. Trpěli mnohočetným selháním orgánů nebo sepsí („otravou krve“). Autoři sledovali známky zánětu v krvi a zjistili, že kmenové buňky výrazně snižují zánět. Šest pacientů, kteří přežili, se po 60 dnech cítilo dobře, neměli dechové obtíže. Vyšetření CT prokázalo, že došlo k výraznému zlepšení a vyhojení plicní tkáně.
Studie prokázala, že léčba pacientů s těžkým průběhem COVID-19 je bezpečná a také účinná, dokázala zachránit některé z pacientů, kteří měli velmi malou šanci na přežití.