Léčba osteoartritidy kmenovými buňkami, metaanalýza
Osteoartritida je chronické onemocnění kloubu, při kterém dochází k poškození chrupavky, kosti pod ní a okolních tkání. To je spojené se vznikem zánětu, bolestí, otoku a omezení pohybu v kloubu. V současné době se využívá hlavně úlevové léčby, tedy té, která snižuje zánět a bolest. V těžších případech se volí náhrada kloubu.
V této metaanalýze autoři vybrali 43 klinických studií, které splňovaly kritéria na kvalitu. Ve všech byli pacienti s osteoartritidou léčení kmenovými buňkami. Ve většině studií se jednalo o aplikaci kmenových buněk do kolenního kloubu a nejčastěji se jednalo o kmenové buňky z tukové tkáně. Výsledky ukázaly, že jen jedna ze všech 43 studií nezaznamenala po léčbě kmenovými buňkami zlepšení u pacientů. Ostatní klinické studie zachytily klinické zlepšení, tj. pacienti udávali snížení bolestivosti, ztuhlosti, zánětu a zlepšení pohyblivosti kloubu. Polovina studií vyšetřovala pacienty také pomocí zobrazovacích metod, např. magnetickou rezonancí. Z nich téměř polovina prokázala zlepšení, tj. regeneraci chrupavky na snímcích.
Čtyři studie vyšetřovaly pacienty také pomocí artroskopie, a i zde bylo zachyceno zlepšení.
Použití kmenových buněk v léčbě osteoartritidy může tedy obtíže zmírnit, což potvrzují nejen sami pacienti, ale také výsledky vyšetřovacích metod.
Zdroj: https://doi.org/10.52628/90.2.12364
29.10.2024; Holmannová