Léčba nehojících se vředů na nohách cukrovkářů kmenovými buňkami
Lidé s cukrovkou často trpí nehojícími se ranami/vředy na dolních končetinách. Mnohdy musí dojít i k amputaci. Vědci se domnívají, že je možné těmto pacientům pomoci mezenchymálními kmenovými buňkami z tukové tkáně dárců.
Pro potvrzení své myšlenky vytvořili studii, které se účastnilo 20 pacientů s cukrovkou a nehojícími se otevřenými vředy. Ti byli rozdělení do dvou skupin. 10 pacientům byly podány kmenové buňky injekcí přímo do vředu a 10 pacientů bylo léčeno standardními postupy. Pacienti byli sledování průměrně 48 měsíců. U 9 pacientů s kmenovkami a u 8 pacientů s běžnou léčbou došlo k uzavření, tj. vyhojování, vředu. U pacientů s kmenovkami došlo k uzavření za 22 až 55 dnů (průměr 31,0 ± 10,7 dny), zatímco ve skupině bez kmenovek trvalo uzavření mezi 37 až 78 (průměr 54,8 ± 15,0 dny). Pacienti také vyplňovali dotazník, který má 36 otázek (SF-36) týkajících se zdraví, např. fyzické funkce, bolest, psychický a mentální stav, vitalita atd. U pacientů s kmenovkami byly lepší výsledky než u kontrolní skupiny. Cítili se mnohem lépe než pacienti bez kmenovek, udávali menší problémy s nohou a celkově se cítili zdravější.
Studie tedy prokázala, že podávání kmenových buněk z tukové tkáně do místa vředu je zcela bezpečné a vede k výraznému urychlení vyhojení a zlepšení stavu pacientů. 31.9.2020