Léčba jaterního selhávání a cirhózy u pacientů s hepatitidou B pomocí kmenových buněk z pupečníku
Hepatitida B je virové onemocnění napadající játra. Na rozdíl od hepatitidy A přechází do chronické podoby a je velmi špatně léčitelná. Infekce může vést k poškození jater, jejich selhání a cirhóze (funkční tkáň je nahrazena vazivem a nefunkční jaterní tkání).
Pacientům by mohla pomoci léčba kmenovými buňkami.
Ve studii autoři sledovali tři roky 123 pacientů, kterým byly aplikovány kmenové buňky z pupečníku, a to buď po dobu kratší nebo delší než 4 týdny.
Celkem 64 pacientů trpělo selháváním jater a 59 jaterní cirhózou. U pacientů v obou skupinách došlo ke zlepšení stavu jater, efekt léčby nezávisel na typu jejich poškození.
Došlo ke snížení hodnot jaterních enzymů ALT, AST v krvi (známka poškození jaterních buněk, ze kterých se uvolňují enzymy), zlepšila se krevní srážlivost (poškozená játra produkují méně srážecích faktorů a zvyšuje se riziko krvácení, při regeneraci se tvorba srážecích faktorů zvýší), snížily se také hodnoty celkového bilirubinu. Lepší výsledky měli pacienti, kteří dostávali kmenové buňky delší dobu. Autoři také zjistili, že kromě délky léčby musí existovat další faktor, který ovlivňuje účinnost léčby. Autoři provedli další studii, v níž se zaměřili na to, zda věk pacienta má vliv na účinnost léčby kmenovými buňkami. Ukázalo se, že nejlepší výsledky má léčba u pacientů mladších 45 let.
Obě provedené studie dokazují, že u pacientů s těžkým poškozením jater vlivem hepatitidy typu B může podání kmenových buněk vést k regeneraci jater a léčba je obzvláště vhodná pro pacienty do 45 let.
https://stemcellres.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13287-020-01787-4
30.08.2021; Holmannová