Kmenové buňky z pupečníku u pacientů s retinitis pigmentosa
Retinitis pigmentosa je dědičné onemocnění, při němž dochází k degeneraci (poškozování) sítnice, které není možné zastavit a nemoc končí slepotou. V současné době neexistuje léčba, která by nemoc zastavila či stav zlepšila. Autoři vytvořili studii, v níž bylo 32 pacientů s pokročilou retinitis pigmentosa, kteří nitrožilně dostali kmenové buňky z pupečníku.
Pacienti byli sledováni po dobu 12 měsíců. U žádného z pacientů nedošlo k nežádoucím reakcím na léčbu. Ta je tedy bezpečná. Během sledování došlo po 1. měsíci ke zlepšení zraku u 96,9 %, toto zlepšení se i po 12 měsících udrželo u 90,6 % pacientů. Tedy u velké většiny. Pacienti také vyplňovali dotazníky, které zkoumají kvalitu života (hodnotí se problémy s očima, viděním, bolestmi…). Pacienti udávali, že došlo k výraznému zlepšení, tedy že se zlepšila kvalita jejich života, a to i v důsledku zlepšení zraku.
Studie tedy prokázala, že nitrožilní podání mezenchymálních kmenových buněk z pupečníku pacientům s pokročilou retinitis pigmentosa je bezpečné a u většiny pacientů nemoc nejen zastaví, ale také zlepší zrak. Bylo by vhodné, kdyby se ve studiích dále pokračovalo, aby se účinky potvrdily a kmenové buňky mohly být využity k léčbě pacientů v běžné praxi. 27.07.2020