Kmenové buňky v léčbě akutního zánětu slinivky, studie na psech
Akutní zánět slinivky (pankreatitida) je závažné, život ohrožující onemocnění. Jeho průběh je bouřlivý a velmi bolestivý a vyžaduje hospitalizaci. Po překonání pankreatitidy se často stává, že je slinivka trvale poškozená a její funkce jsou narušené, případně zůstane zcela nefunkční. Je pak nutné dodávat jak inzulin, tak trávicí enzymy. S mírněním průběhu nemoci, tedy i dopadů zánětu, by mohly pomoci kmenové buňky.
Než se léčba dostane do praxe, provádí se pokusy na zvířatech. Jelikož pokusy na hlodavcích ukázaly, že léčba kmenovými buňkami má protizánětlivé účinky a mírní průběh akutního zánětu slinivky, autoři ji využili u psů s akutní pankreatitidou.
Ve studii byli čtyři psi, kteří byli léčeni kmenovými buňkami z tukové tkáně. Dva psi dostali buňky do 24 hodin od nástupu obtíží a další dva ve chvíli, kdy selhala standardní léčba. Výsledky byly porovnány se stavem sedmi psů léčených standardní terapií. Důležitým poznatkem je, že všichni psi léčení kmenovými buňkami přežili. Nejvyšší efekt byl patrný u psů, kteří nereagovali na standardní terapii. U nich došlo ke zmírnění projevů během 24 hodin po podání kmenových buněk.
Léčba nebyla spojená s nežádoucími účinky, byla tedy bezpečná.
Ačkoli nebyl zachycen rozdíl ve výsledcích psů s kmenovými buňkami vs. standardní léčba, bylo zjištěno, že kmenové buňky mohou pomoci zachránit život zvířatům, která na standardní terapii nereagovala.
Zdroj: https://doi.org/10.3390/ani14192905
21.10.2024; Holmannová