Kmenové buňky proti píštělím u Crohnovy nemoci
Pacienti s Crohnovou nemocí (chronickým střevním zánětem s poškozením celé stěny střeva) mají obtíže v oblasti rekta, kde se objevují píštěle. U mnoha pacientů nereagují na léčbu, někdy ani na tu chirurgickou, kdy se píštěl vyřízne. Již proběhly studie, které potvrdily, že kmenové buňky jsou účinné. Tato klinická studie proběhla v Číně. Bylo v ní 22 pacientů. 11 dostalo z tukové tkáně získané kmenové buňky (ADSC) a 11 pacientů podstoupilo chirurgické vyříznutí.
Hodnotila se bezpečnost a účinnost léto léčby. Ukázalo se, že léčba kmenovými buňkami byla o něco účinnější než standardní chirurgická léčba (vyříznutí píštěle), která je již krajním řešením a je zde riziko poškození svalů v oblasti konečníku, což může vést k inkontinenci stolice. U většiny pacientů došlo k plnému vyhojení. Pacienti léčení ADSC měli také menší bolesti a zvýšila se jim kvalita života v porovnání s pacienty po chirurgickém zákroku. U žádného pacienta s ADSC se neobjevily žádné nežádoucí účinky.
Studie tedy prokázala, že léčba píštělí u pacientů s Crohnovou nemocí pomocí ADSC je bezpečná a navíc i o něco účinnější než standardní chirurgická léčba, které s sebou nese mnohá rizika. 24.3.2020