Kmenové buňky a vezikuly z nich uvolněné mírní projevy CHOPN
CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc) je progredující onemocnění plic provázené zánětem, vyšší tvorbou hlenu a snížením plicních funkcí. Nemoc není možné vyléčit, lze jen zpomalit zhoršování. Naději pacientům mohou dát kmenové buňky. Zatím jsou však studie ve fázi testů na zvířatech.
Tato studie sledovala účinky kmenových buněk z pupečníkové krve a z nich uvolňovaných vezikul (váčků, které obsahují různé látky a působky ovlivňující jiné buňky).
Krysy s CHOPN byly léčeny buď transplantací výše uvedených kmenových buněk, nebo aplikací jimi uvolňovaných vezikul
U obou skupin krys došlo ke zlepšení stavu plic. Výrazně se snížil zánět a také tvorba hlenu, nedošlo k ztluštění sept v plicních sklípcích (důležitých pro výměnu kyslíku). Ve skupině léčené vezikulami se navíc snížilo “praskání” sept, pokud byl v plicích přítomen emfyzém, tj. rozedma. Ta je právě charakterizována poškozením sept plicních sklípků.
Vědce také zajímaly molekulární mechanismy, které obě léčby ovlivňují. Víme, že do patologie CHOPN se zapojuje mnoho signálních drah. Vezikuly dle výsledků studie ovlivnily 58 z nich, zatímco kmenové buňky sedmnáct.
Studie tedy dopadla více než dobře. Obě léčby, kmenovými buňkami i vezikulami, vedly ke snížení zánětu a poškození plic. Účinnější však byly vezikuly. Dobré výsledky těchto pokusů na zvířatech mohou vést ke schválení klinických studií s dobrovolníky z řad pacientů.