Imunomodulační vlastnosti kmenových buněk
Mnohé nemoci a poškození tkání při vystavení infekci či toxickým látkám jsou způsobeny nesprávnou aktivitou imunitního systému. Je zvýšený prozánětlivá aktivita na úkor té protizánětlivé regenerační.
V této studii autoři testovali, zda mají kmenové buňky z tukové tkáně imunomodulační vlastnosti, zda mohou snížit zánět a s ním spojené poškození plic a podpořit regeneraci.
K tomu využili myši, které vystavili působení látce příbuzné yperitu, který je velmi toxický a negativně působí i na plíce. Dochází k nevratným změnám v plicní tkáni, kterou jdou na vrub také zvýšené aktivaci imunitního systému. U myší, které byly po vystavení toxické látce léčené kmenovými buňkami, došlo k zastavení zhoršování stavu plic. Stav plic neléčených myší se stále zhoršoval, probíhal v nich poškozující zánět. Bližší zkoumání ukázalo, že kmenové buňky zasáhly do fungování imunitního systému. Ovlivnily aktivitu makrofágů (typ imunitních buněk, které se nacházejí v plicích), snížily počet těch, které podporují zánět, a zvýšily počet těch, které zánět snižují a podporují regeneraci.
Z výsledků je tedy vidět, že kmenové buňky mají výrazné imunomodulační, protizánětlivé a regeneraci podporující účinky. Toho by mohlo být využito také u dalších nemocí spojených s nadměrným zánětem.