Produkty kmenových buněk v léčbě osteoporózy, preklinické studie
Osteoporóza je onemocnění kostí, které se projevuje jejich sníženou kvalitou a mineralizací. Kosti jsou křehké a lámavé, zároveň se v případě zlomeniny hůře hojí. Léčba je založená na zvýšení příjmu vápníku, vitamínu D, podávání bisfosfonátů, v závažných případech se přistupuje i k biologické léčbě.
Léčebnou alternativou osteoporózy by mohly být také mezenchymální kmenové buňky, resp. jejich extracelulární vezikuly (EV), což jsou váčky uvolňované kmenovými buňkami obsahující jimi produkované látky. Aby se tato léčba dostala do klinické praxe, je potřeba ověřit její účinnost v preklinických studiích, tj. na zvířatech.
Nyní vám představíme výsledky metaanalýzy, která analyzovala výsledky 10 velmi kvalitních studií, v nichž bylo 355 zvířat s osteoporózou léčených buď standardně, nebo s použitím EV z kmenových buněk. Ukázalo se, že lepších výsledků bylo dosaženo u zvířat, která byla léčená EV. Díky této léčbě se zvýšila kostní denzita (hustota kostní tkáně), zlepšila se také celková struktura kostí, které pak zvládly také vyšší zátěž, aniž by došlo k jejich poškození. Léčba pomocí EV nebyla spojená s nežádoucími účinky.
Výsledky jsou tedy velmi slibné. V pokusech na zvířatech bylo ověřeno, že podávání EV celkově zlepšuje kvalitu kostí, a navíc není provázeno nežádoucími účinky. Je tedy možné, že se během let objeví i studie s lidskými dobrovolníky a tato léčba se dostane také do klinické praxe.
Zdroj:
https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0327011
14.7.2025; Holmannová
