Účinnost aplikace kmenových buněk u progresivní roztroušené sklerózy
Roztroušená skleróza (RS) je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje centrální nervovou soustavu. Je spojené se vznikem lézí v mozku a míše, což vede k poruchám zraku, pohybu i mozkových/mentálních funkcí.
Ve fázi II této klinické studie byly 27 pacientům s RS aplikovány mezenchymální kmenové buňky-neurální progenitory (MSC-NP; dokážou se změnit/diferencovat do nervových buněk) a 27 pacientům byl aplikován solný/fyziologický roztok. Pacientům bylo podáno celkem šest injekcí po dvou měsících, a to intratékálně, tj. do prostoru mezi mozkem / míchou a jejich obaly (meningami). Následně se porovnával stav pacientů v obou skupinách. U pacientů, kteří dříve potřebovali pomoc druhých (např. s chůzi, péčí), bylo zaznamenáno zlepšení v testu chůze (25 stop a šestiminutový chodecký test). Ve skupině se solným roztokem naopak došlo ke zhoršení oproti vstupnímu stavu.
U pacientů s MSC-NP také došlo k lepší kontrole močového měchýře, tj. snížení inkontinence nebo nutnosti použít cévkování. Na magnetické rezonanci byla zaznamenána nižší míra atrofie (zmenšení) šedé kůry mozkové. Navíc došlo ke snížení množství CCL2 (chemokin s prozánětlivými účinky) a zvýšení MMP9 (enzym rozkládající mimobuněčnou hmotu) v mozkomíšním moku. Výsledky naznačují, že léčba MSC-NP může přispět ke zlepšení stavu u pacientů s těžší formou roztroušené sklerózy.
Zdroj: https://doi.org/10.1186/s13287-024-03765-6
27.5.2024; Holmannová