Kmenové buňky – účinná a bezpečná léčba fistulí u pacientů s Crohnovou nemocí
Crohnova nemoc je chronické střevní onemocnění, které ve svých závažnějších formách může vést ke vzniku perianálních fistulí, tj. píštělí v oblasti konečníku. Jedná se o patologická trubicovitá spojení mezi střevem a oblastí konečníku, která mohou vyúsťovat také na kůži. Léčba bývá složitá, zdlouhavá a nemusí přinést dlouhodobý efekt. V této studii bylo 10 pacientů s Crohnovou nemocí a perianálními píštělemi, které nereagovaly na standardní terapii a docházelo k jejich znovuobjevení (rekurenci).
Těmto pacientům byly do oblasti lézí vpraveny kmenové buňky z pupečníkové krve. Pacienti byli vyšetřeni za 12 a 24 týdnů po léčbě. U 6 pacientů došlo ke kombinované remisi. U 9 pacientů po 12 týdnech a u 7 pacientů po 24 týdnech bylo zachyceno výrazné zlepšení stavu fistulí. Navíc se zlepšil průběh nemoci jako takové, tj. její aktivita, čímž se výrazně zlepšila kvalita života pacientů. Nebyly popsány žádné závažnější nežádoucí účinky léčby. U 7 pacientů nedošlo během 52 týdnů k rekurenci fistulí.
Výsledky ukazují, že lokální léčba kmenovými buňkami těžko zvladatelných fistulí u Crohnovy nemoci je bezpečná a účinná i po tom, co pacient projde standardní či biologickou léčbu.
Zdroj: https://doi.org/10.1186/s13287-023-03531-0
6.11.2023; Holmannová