Porovnání účinnosti mezenchymálních kmenových buněk z kostní dřeně a pupečníku v léčbě cukrovky typu I
Cukrovka typu I je autoimunitní onemocnění, které vede k poškození slinivky a snížení až plnému vymizení produkce inzulinu. Pacientům tedy musí být inzulin dodáván. Autoři studie porovnávali efekt mezenchymálních kmenových buněk z kostní dřeně (BM-MSC) s buňkami z pupečníku (U-MSC) u myší a pacientů.
Ve studii bylo 28 pacientů, z nichž čtyři dostali BM-MSC, deset U-MSC a 14 pacientů bylo léčeno standardně. Pacienti byli sledování jeden rok po aplikaci kmenových buněk. U žádného se neobjevily komplikace spojené s léčbou. U 4 pacientů (1 pacient s BM-MSC a 3 pacienti s U-MSC; 4/14) po aplikaci kmenových buněk přetrvávala i po roce remise, zatímco u žádného pacienta jen na inzulinu k remisi nedošlo. U pacientů s kmenovými buňkami došlo k poklesu hladin glykovaného hemoglobinu (u BM-MSC o cca 11 %, u U-MSC o cca 25 %) a u standardně léčených došlo naopak ke zvýšení glykovaného hemoglobinu. Díky terapii kmenovými buňkami mohli pacienti užívat nižší dávku inzulinu (BM-MSC i U-MSC vedly ke stejnému snížení dávkování inzulinu). V myším modelu se zjistilo, že aplikace kmenových buněk zvyšuje funkci slinivky a buňky produkující inzulin chrání před dalším poškozením.
Léčba cukrovky typu I kmenovými buňkami se ukázala být bezpečná a účinná, přičemž o něco lepší výsledky přinesla aplikace U-MSC.
15.8.2022; Holmannová