Léčba artritidy kolene aspirátem kostní dřeně nebo kmenovými buňkami z pupečníkové krve
Kolenní kloub je často postižen artritidou, při níž je poškozená chrupavka v koleni a mnohdy i kost, která je pod chrupavkou. V závažných stavech je nutné provést chirurgický zákrok, při němž se část poškozené holenní kosti odstraní. Pro zlepšení výsledku je možné do operovaného místa aplikovat buď suspenzi buněk získanou z kostní dřeně, nebo kmenové buňky. V této studii byly použity kmenové buňky z pupečníkové krve. Celkem 150 mladým pacientům byl proveden chirurgický zákrok, polovině byla aplikována suspenze buněk z kostní dřeně a druhé části kmenové buňky z pupečníkové krve. Porovnávalo se, který postup má lepší výsledek.
Konečné vyšetření proběhlo po více než roce. Dostavilo se 42 pacientů, kteří dostali suspenzi, a 32 pacientů, kteří dostali kmenové buňky. Obě skupiny udávaly, že díky léčbě došlo ke zmírnění bolestí a zlepšení pohyblivosti kolenního kloubu. Lékaři pak provedli artroskopii, tj. endoskopii, kdy kamerou prohlédli vnitřek kolenního kloubu. Zde se ukázalo, že kmenové buňky vedly k lepší regeneraci kostní chrupavky než suspenze buněk. U pacientů se suspenzí došlo dle hodnotící škály systému ICRS ke zlepšení z 3,9 na 2,8, u pacientů s kmenovými buňkami z 3,9 na 2,0.
Aplikace kmenových buněk z pupečníkové krve během chirurgického zákroku má při řešení artritidy kolenního kloubu lepší výsledek než použití suspenze buněk z kostní dřeně.