Léčba odúmrtí hlavice stehenní kosti kmenovými buňkami
Avaskulární nekróza hlavice stehenní kosti, tj. odúmrtí kostní tkáně, trvale poškozuje kyčelní kloub. Léčebnou možností je provedení chirurgický zákrok s odstraněním odumřelé kosti a přidání kostního štěpu. Autoři navíc vybraným pacientům podali také přípravek z kostní dřeně, který obsahuje také mezenchymální kmenového buňky. Pacienti byli sledování 10 let. Jednalo se o 33 pacientů a 41 kyčelních kloubů (někteří pacienti měli poškozené oba klouby).
Ukázalo se, že u pacientů, kteří podstoupili pouze operační zákrok dochází ke zlepšení, které však dlouhodobě nevydrží, je vysoké riziko zhoršení. Po 10 letech se již často dostali do stavu jako před operací (hodnoceno různými typy skórovacích systémů, např. VAS, WOMAC…, hodnotí se bolest, pohyblivost kloubu atd.). U pacientů, kteří k chirurgickému zákroku dostali také preparát z kostní dřeně, to bylo přesně naopak. Jejich stav se po celou dobu zlepšoval, po 10 letech dosáhli nejlepšího skóre. Např. u skóre WOMAc byla výchozí hodnota u pacientů bez léčby kmenovými buňkami 33, po 60 měsících 14,5 a po 120 měsících 32,5. U pacientů s kmenovými buňkami byla výchozí hodnota 21, po 60 měsících 12 a po 120 měsících 8. Pacienti léčení také kmenovými buňkami tak dosáhli dlouhodobého zlepšování stavu kloubu. Zvýšila se jeho pohyblivost a výrazně snížila bolest.
Studie přináší důkazy o tom, že přidání kmenových buněk ke standardní léčbě avaskulární nekrózy hlavice stehenní kosti vede k dlouhodobému zlepšování, které vydrží nejméně 10 let. 20.7.2020