Zlepšení výsledku transplantace kostní dřeně aplikací mezenchymálních kmenových buněk
U pacientů po transplantaci krvetvorných buněk bývají komplikace s reakcí podaného kostní dřeně proti organismu, do kterého je vpravena, jedná se o nemoc graf proti hostiteli (GvH nemoc), a ta může být akutní (objeví se brzo po transplantaci) nebo chronická (objevuje se v delším časovém odstupu po transplantaci). Tyto stavy ohrožují pacienta i na životě. Mezenchymální kmenové buňky mají imunomodulační účinky, proto vznikly studie, kdy byly tyto buňky přidány k transplantaci kostní dřeně. Autoři studie vyhodnotili výsledky mnoha studií, které pečlivě vybraly, aby byly co nejkvalitnější. Ve studiích bylo celkem 654 pacientů, u nichž se testovalo, zda podání mezenchymálních kmenových buněk zabrání vzniku GvH nemoci, a 943 s akutní GvH nemocí a 76 pacientů s chronickou GvH nemocí, u nichž se sledovalo, zda dojde ke zlepšení stavu.
Ukázalo se, že po dobu sledování pacientů přežilo 73 %, kteří také dostali mezenchymální kmenové buňky a 59 % pacientů, kteří je nedostali. U pacientů dokázaly mezenchymální kmenové buňky snížit výskyt GvH nemoci, a pokud se již tato reakce u pacientů rozvinula, kmenové buňky ji dokázaly zmírnit. Kompletní odpověď, tj. úplné zažehnání rizika, byla u 39 % pacientů a aspoň nějaká u 67 % pacientů.
Vyhodnocení výsledků těch nejkvalitnějších studií tedy ukazuje, že přidání mezenckymálních kmenových buněk k transplantaci kostní dřeně snižuje riziko rozvoje GvH nemoci a dokáže ji i mírnit a „odstranit“. 24.02.2020