Mezenchymální kmenové buňky podporují hojení u akutní pankreatitidy
Akutní zánět slinivky je život ohrožující onemocnění, které i u přeživších často končí výrazným, trvalým poškozením slinivky. Ukazuje se, že zde by také mohly pomoci mezenchymální kmenové buňky. Kmenové buňky výrazně snižují zánět, který působí destruktivně, a ochraňují slinivku před dalším poškozením.
V pokusech na krysách se prokázalo, že u navozené akutní pankreatitidy dochází k výraznému poškození slinivky, rozvoji masivního zánětu atd. U krys, které dostaly kmenové buňky, bylo ve vzorcích nalezeno mnohem nižší poškození tkáně, došlo k poklesu enzymů amylázy a lipázy, které se více uvolňují při poškození slinivky. Dále se ukázalo, že došlo ke snížení působků, které zvyšují zánět, např. TNFalfa, IL-1beta, naopak se zvýšila koncentrace působků, které pomáhají zánět snížit, a to IL-10.
Autorům se podařilo prokázat, že za tento efekt může mikro RNA (typ ribonukleové kyseliny) miR-181-5p, kterou mezenchymální kmenové buňky. Díky této studii se odhalilo, že mezenchymální kmenové buňky by mohly být využity i v klinické praxi u pacientů s akutní pankreatitidou. 4.11.2019