Léčba poškozených nervů kmenovými buňkami
Poškození nervů se velmi dlouho hojí a mnohdy nedojde k plnému uzdravení, což je spojené s oslabením svalové síly a ochabnutí těch svalů, které jsou poškozeným nervem inervovány.
Je tedy snaha najít způsob, jak regeneraci nervu zlepšit. S tím by mohly pomoci kmenové buňky. Autoři studie využili k pokusu myši, kterým poškodili sedací nerv, přeťali ho. Část myší nijak neléčili, části myší přímo do místa poranění na nerv implantovali kmenové buňky z pupečníkového rosolu a části myší kmenové buňky z tukové tkáně. Myši pak vyšetřili za rok. U všech léčených myší došlo ke zlepšení. Mohly roztahovat prsty a dobře našlapovaly, zatímco ty neléčené s tím měly problémy. Svaly dolních končetin měly oslabené až nefunkční.
Autoři dále porovnávali, které kmenové buňky byly účinnější, ty z tuku nebo rosolu, a zjistili, že ty z rosolu pupečníku jsou účinnější. Tvořily totiž také více faktorů, které podporují regeneraci nervové tkáně. Dle studie je tedy možné pomocí kmenových buněk podpořit hojení poškozeného nervu a vyššího účinku je dosaženo, pokud jsou využity kmenové buňky z rosolu pupečníku. 7.10.2019