Kmenové buňky jako pomocník léčby Alzheimerovy nemoci
Alzheimerova nemoc je nejznámější typ demence, projevuje postupným zhoršováním mozkových funkcí. Je typická tím, že v mozku tvoří plaky z beta amyloidu, které jsou pro nervové buňky doslova toxické, dále pak v mozku probíhá mírný chronický zánět. V současné době je Alzheimerova nemoc neléčitelná, je pouze možné zpomalit její průběh. Ale ukazuje se, že by mohly pomoci mezenchymální kmenové buňky z kostní dřeně, resp. jejich vezikuly (váčky), ve kterých jsou produkty těchto buněk. Stejně jako samotné mezenchymální kmenové buňky jsou jejich vezikuly schopné odbourávat beta amyloid a působit proti zánětu.
Aby se ověřily účinky vezikul na živém organismu, vytvořili autoři myší model Alzheimerovy nemoci, tj. u myší během života dojde k rozvoji stavu, který je podobný Alzheimerově nemoci u lidí. Dochází k tvorbě plaků z beta amyloidu a poškození mozkových funkcí.
Myším se ve věku 3 a 5 měsíců (tedy v době nástupu nemoci nebo v době, kdy je již nemoc patrnější) podaly vezikuly přímo do mozku. U 3měsíčních myší se ukázalo, že podání vezikul vede ke snížení tvorby plaků, co do objemu, tak množství. U 5měsíčních myší, které již měly plaky vytvořeny, vedlo podání vezikul k narušení plaků, jejich rozpadu. Byly též ochráněny nervové buňky před poškozením a zánikem.
Výsledky studie tedy ukazují, že podávání vezikul z kostní dřeně získaných kmenových buněk předchází rozvoji Alzheimerovy nemoci a u již existující mírní její ničivé dopady.