Vědci vypěstovali lidské vajíčko
Vědcům z Edinburské univerzity se podařilo „vypěstovat“ v laboratoři lidský oocyt (vajíčko).
Pojem vypěstovat zde ale není zcela přesný, vajíčko vědci nechali dozrát ze stadia tzv. primordiálního folikulu.
Každá žena se rodí se zárodky velkého množství vajíček, které postupně dozrávají a jsou zodpovědné za menstruační cyklus po celé plodné období ženy. Tyto zárodky se nazývají právě primordiální folikuly a proces růstu je u nich zahájen obdobím puberty.
Edinburskému týmu se povedlo odebrat primordiální folikuly několika žen a v laboratorních podmínkách je nechat dozrát až do stadia připraveného k oplodnění. Až doposud bylo možné nechat dozrát primordiální folikuly myší, zralejší stádia lidských folikulů či vytvořit zralý oocyt z myších kmenových buněk. Úspěch Edinburských vědců je tedy unikátní v tom, že se povedlo nechat dozrát lidská a zároveň nejméně zralá stadia vajíček (primordiální folikuly).
Pokud se potvrdí, že laboratorně dozrálé vajíčko je schopné umělého oplodnění a vývoje ve zdravé embryo, znamenalo by to pozitivní zprávu pro mnoho onkologických pacientek. Cytostatická léčba má totiž bohužel negativní vliv nejen na rakovinné buňky, na které je cílena ale i na všechny rychle se dělící buňky lidského těla a zárodečné buňky. U mužů se tedy před nástupem léčby doporučuje zamražení spermatu, u žen pak zamražení oocytů. Aby došlo k uvolnění vajíček, ženy jsou stimulovány hormony. Uvolněná vajíčka jsou pak zamražena pro potřeby pozdějšího umělého oplodnění. Je ale možné, že zamražená vajíčka jsou nedostatečně zralá, což až do současné doby představovalo nepřekonatelnou překážku. Nadějný by tento postup mohl být i pro dívky, které jsou nuceny podstoupit onkologickou léčbu ještě před nástupem puberty.
Zdroj: https://academic.oup.com/molehr/article/24/3/135/4829657