10leté sledování po transplantaci kmenových buněk po léčbě páteře
Páteř je tvořená obratli, mezi nimiž jsou obratlové ploténky nezbytné pro správnou funkci páteře. Vlivem namáhání páteře, úrazů atd. dochází během života k jejich degeneraci. To je spojené s bolestmi zádech, omezením pohyblivosti a rizikem útlaku míchy a míšních nervů. Jedním z léčebných postupů je fúze obratlů, kdy se obratle pevně zafixují spojením tak, že se vůči sobě nepohybují.
V této studii autoři vyhodnocovali stav 11 pacientů, kteří podstoupili obratlovou fúzi v kombinaci s použitím vlastních mezenchymálních kmenových buněk. Pacienti prošli kontrolami během prvního roku po zákroku, pak po pěti a deseti letech. Během prvních let došlo k výraznému zmírnění obtíží. Nedošlo k posunu šroubů, dlah, k pohybu obratlů, ke vzniku lézí či artrotických změn. Ve spojitosti s léčbou se neobjevily žádné nežádoucí účinky. Ani po deseti letech nedošlo ke vzniku nádoru (to je častá obava po aplikaci kmenových buněk), infekci, zánětlivé reakci, nežádoucí osifikaci (kostnatění). Pacienti neudávali zhoršení stavu v porovnání se stavem před pěti lety a stav byl tedy mnohem lepší než před zákrokem. Zobrazovací vyšetření potvrdilo, že došlo ke zpevnění páteřní fúze.
Je tedy patrné, že přidání kmenových buněk do léčby degenerativního onemocnění páteře přináší benefity spočívající v urychlení a zlepšení hojení, a navíc ani v dlouhodobém horizontu není zdravotním rizikem.
17.4.2023; Holmannová